Bourns Inc. CR2010-JW-680ELF
CR2010-JW-680ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR2010-JW-680ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
CR2010-JW-680ELF.pdf
Availability of CR2010-JW-680ELF
QUANTITY
CR2010-JW-680ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR2010-JW-680ELF
Internal Part NumberEIS-CR2010-JW-680ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR2010
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR2010-JW-680ELF
Related LinksCR2010-J, CR2010-JW-680ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR2010-JW-680ELF Details Description
Related parts for CR2010-JW-680ELF
CONN HEADER 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 15 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1.25A 10LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
INDICATOR 12MM FIXED BL 24V WIRE datasheet.pdf