Hirose Electric Co Ltd CR22-100D-2.54DS(70)
CR22-100D-2.54DS(70) picture photo
Mfg. Part Number
CR22-100D-2.54DS(70)
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE CARD 100 POS 2.54MM
Datasheet Download
CR22-100D-2.54DS(70).pdf
Availability of CR22-100D-2.54DS(70)
QUANTITY
CR22-100D-2.54DS(70) Order Process
Ship out your order
Specifications of CR22-100D-2.54DS(70)
Internal Part NumberEIS-CR22-100D-2.54DS(70)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
SeriesCR22
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions100
Card Thickness0.063" (1.60mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Contact Type-
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.128" (3.30mm) Dia
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR22-100D-2.54DS(70)
Related LinksCR22-100D-, CR22-100D-2.54DS(70) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
CR22-100D-2.54DS(70) Details Description
Related parts for CR22-100D-2.54DS(70)
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOIC datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 32A 24V datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.315" 3/5MM 3L datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
HAR-BUS HM 6ROW FEM 144P PIHR FL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 50A datasheet.pdf
TAPER PIN SOLID PLT AU datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A 8-SO datasheet.pdf