Hirose Electric Co Ltd CR22-68D-2.54DSA(70)
CR22-68D-2.54DSA(70) picture photo
Mfg. Part Number
CR22-68D-2.54DSA(70)
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE CARD 68 POS 2.54MM
Datasheet Download
CR22-68D-2.54DSA(70).pdf
Availability of CR22-68D-2.54DSA(70)
QUANTITY
CR22-68D-2.54DSA(70) Order Process
Ship out your order
Specifications of CR22-68D-2.54DSA(70)
Internal Part NumberEIS-CR22-68D-2.54DSA(70)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
SeriesCR22
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions68
Card Thickness0.063" (1.60mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Contact Type-
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.128" (3.30mm) Dia
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR22-68D-2.54DSA(70)
Related LinksCR22-68D-2, CR22-68D-2.54DSA(70) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
CR22-68D-2.54DSA(70) Details Description
Related parts for CR22-68D-2.54DSA(70)
CAP TANT 15UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 8DIP datasheet.pdf
BLADE TORX T6 6.89" datasheet.pdf
RES SMD 1.24KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 50W datasheet.pdf
OSC XO 212.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
10000UF 40V 35X40MM 85C 12000H datasheet.pdf