Bourns Inc. CR2512-FX-27R0ELF
CR2512-FX-27R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR2512-FX-27R0ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CR2512-FX-27R0ELF.pdf
Availability of CR2512-FX-27R0ELF
QUANTITY
CR2512-FX-27R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR2512-FX-27R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR2512-FX-27R0ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR2512
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR2512-FX-27R0ELF
Related LinksCR2512-F, CR2512-FX-27R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR2512-FX-27R0ELF Details Description
Related parts for CR2512-FX-27R0ELF
IC VREF SHUNT 1.235V TO92-3 datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 10K 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR INTEG SILICON PRESSURE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LI-ION/POL 20QFN datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 280X80MM BALL 230VAC datasheet.pdf
IC MCU 256KB FLASH 32MHZ 64LQFP datasheet.pdf