Bourns Inc. CR2512-JW-102ELF
CR2512-JW-102ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR2512-JW-102ELF
Brief Description
RES SMD 1K OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
CR2512-JW-102ELF.pdf
Availability of CR2512-JW-102ELF
QUANTITY
CR2512-JW-102ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR2512-JW-102ELF
Internal Part NumberEIS-CR2512-JW-102ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR2512-LF Material Declaration
Standard Package1
SeriesCR2512
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR2512-JW-102ELF
Related LinksCR2512-J, CR2512-JW-102ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR2512-JW-102ELF Details Description
Related parts for CR2512-JW-102ELF
TERM BLOCK TOP ENTRY 5POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM VAPO 5VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPST/NC 16A QC TER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN FPC TOP 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 115V datasheet.pdf
EMITTER UV 405NM 22.5A MODULE datasheet.pdf