Bourns Inc. CR2512-JW-273ELF
CR2512-JW-273ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR2512-JW-273ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27K OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
CR2512-JW-273ELF.pdf
Availability of CR2512-JW-273ELF
QUANTITY
CR2512-JW-273ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR2512-JW-273ELF
Internal Part NumberEIS-CR2512-JW-273ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR2512
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR2512-JW-273ELF
Related LinksCR2512-J, CR2512-JW-273ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR2512-JW-273ELF Details Description
Related parts for CR2512-JW-273ELF
FERRITE 1.5A 40 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 48LQFP datasheet.pdf
IC OSC XTAL 690MHZ 6CLCC datasheet.pdf
RES SMD 80.6KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
ANT GPS SV STD CENTER 149MHZ datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES 27K OHM .4W 1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf