Bourns Inc. CR2512-JW-510ELF
CR2512-JW-510ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR2512-JW-510ELF
Brief Description
RES SMD 51 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
CR2512-JW-510ELF.pdf
Availability of CR2512-JW-510ELF
QUANTITY
CR2512-JW-510ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR2512-JW-510ELF
Internal Part NumberEIS-CR2512-JW-510ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR2512-LF Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR2512-JW-510ELF
Related LinksCR2512-J, CR2512-JW-510ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR2512-JW-510ELF Details Description
Related parts for CR2512-JW-510ELF
WIRE MARKER B/W .32-.63"100PC datasheet.pdf
IC SYNTH FREQ 155.52MHZ 16-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 20BIT 1CH LP SD 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 135 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
MACHINE CRIMP ACCY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 9C P 12" WHT FLOAT datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO35 datasheet.pdf
25POS F PC REAR SP 830PF FILT datasheet.pdf