CR Magnetics Inc. CR4110-100
CR4110-100 picture photo
Mfg. Part Number
CR4110-100
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 100A AC
Datasheet Download
CR4110-100.pdf
Availability of CR4110-100
QUANTITY
CR4110-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4110-100
Internal Part NumberEIS-CR4110-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4100
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing100A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency20Hz ~ 5kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)25mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4110-100
Related LinksCR411, CR4110-100 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4110-100 Details Description
Related parts for CR4110-100
RES SMD 16.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW SC75 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 1% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 6.8UF 50V 7343 datasheet.pdf