CR Magnetics Inc. CR4110-25
CR4110-25 picture photo
Mfg. Part Number
CR4110-25
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 25A AC
Datasheet Download
CR4110-25.pdf
Availability of CR4110-25
QUANTITY
CR4110-25 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4110-25
Internal Part NumberEIS-CR4110-25
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing25A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency20Hz ~ 5kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)25mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4110-25
Related LinksCR41, CR4110-25 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4110-25 Details Description
Related parts for CR4110-25
IC OPAMP GP 1.8MHZ 14DIP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 11.4A 6 MOHM TH datasheet.pdf
TAPE POLY FILM 3/8"X 72YD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GREEN/YELLOW datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
INTEMATIX CHROMALIT CANDLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 ACCESSORY datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 100POS datasheet.pdf
I/O MOD 32 DIGITAL 32 SOLID ST datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf