CR Magnetics Inc. CR4110S-100
CR4110S-100 picture photo
Mfg. Part Number
CR4110S-100
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 100A AC
Datasheet Download
CR4110S-100.pdf
Availability of CR4110S-100
QUANTITY
CR4110S-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4110S-100
Internal Part NumberEIS-CR4110S-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4100
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing100A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency20Hz ~ 5kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)25mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4110S-100
Related LinksCR411, CR4110S-100 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4110S-100 Details Description
Related parts for CR4110S-100
IC COMPARATOR OD 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
LED T3-1/4 MINI BAYONET 10PK datasheet.pdf
RES 1.78 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
D4SL-N3QFA-D5 datasheet.pdf
CONN FML 3POS TO MALE 3POS datasheet.pdf