CR Magnetics Inc. CR4111-75
CR4111-75 picture photo
Mfg. Part Number
CR4111-75
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 75A AC
Datasheet Download
CR4111-75.pdf
Availability of CR4111-75
QUANTITY
CR4111-75 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4111-75
Internal Part NumberEIS-CR4111-75
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing75A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 10 V
Sensitivity-
Frequency20Hz ~ 5kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)25mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4111-75
Related LinksCR41, CR4111-75 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4111-75 Details Description
Related parts for CR4111-75
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf