CR Magnetics Inc. CR4120-75
CR4120-75 picture photo
Mfg. Part Number
CR4120-75
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 75A AC
Datasheet Download
CR4120-75.pdf
Availability of CR4120-75
QUANTITY
CR4120-75 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4120-75
Internal Part NumberEIS-CR4120-75
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4100
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing75A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity-
Frequency20Hz ~ 5kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)40mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4120-75
Related LinksCR41, CR4120-75 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4120-75 Details Description
Related parts for CR4120-75
TERMINAL BLOCK 5MM VERT 2POS PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 1.25MM 13POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
HOOK-UP 24AWG WHT/VIO 1000' datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.197" NYLON 11.5MM datasheet.pdf
METRLA HDR 5RX11M PF datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 30MA SOT-89 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf