CR Magnetics Inc. CR4120S-150
CR4120S-150 picture photo
Mfg. Part Number
CR4120S-150
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 150A AC
Datasheet Download
CR4120S-150.pdf
Availability of CR4120S-150
QUANTITY
CR4120S-150 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4120S-150
Internal Part NumberEIS-CR4120S-150
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing150A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity-
Frequency20Hz ~ 5kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)40mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4120S-150
Related LinksCR412, CR4120S-150 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4120S-150 Details Description
Related parts for CR4120S-150
BOOT PUSHBUTTON 3/8-27THD BLACK datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 3A TO220-5 datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 700NH 10.7A 95 MOHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 332 OHM 1% 5W datasheet.pdf
THERMAL TAPE FOR 14.5MM BOARD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf