CR Magnetics Inc. CR4160-20
CR4160-20 picture photo
Mfg. Part Number
CR4160-20
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC
Datasheet Download
CR4160-20.pdf
Availability of CR4160-20
QUANTITY
CR4160-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4160-20
Internal Part NumberEIS-CR4160-20
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4100
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing20A
Number of Channels2
OutputRatiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity-
Frequency20Hz ~ 5kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)70mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule, Dual Pass Through
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4160-20
Related LinksCR41, CR4160-20 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4160-20 Details Description
Related parts for CR4160-20
HEX STANDOFF 2-56 BRASS 1/4" datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf