CR Magnetics Inc. CR4220S-75
CR4220S-75 picture photo
Mfg. Part Number
CR4220S-75
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 75A AC
Datasheet Download
CR4220S-75.pdf
Availability of CR4220S-75
QUANTITY
CR4220S-75 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4220S-75
Internal Part NumberEIS-CR4220S-75
FamilyCurrent Transducers
Series-
PackagingBox
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing75A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)-
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting Type-
Package / CaseModule, Single Pass Through
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4220S-75
Related LinksCR422, CR4220S-75 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4220S-75 Details Description
Related parts for CR4220S-75
SENSOR 5KPSIA 1/8NPT RIBN W/CONN datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM 1W 80DB 27X21MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DELAY 300V 2A datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 18-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 72MM datasheet.pdf
RJF TV FIELD THREADED JAM NUT RE datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf