CR Magnetics Inc. CR4260-10
CR4260-10 picture photo
Mfg. Part Number
CR4260-10
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 10A AC
Datasheet Download
CR4260-10.pdf
Availability of CR4260-10
QUANTITY
CR4260-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4260-10
Internal Part NumberEIS-CR4260-10
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4200
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing10A
Number of Channels2
OutputRatiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)-
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4260-10
Related LinksCR42, CR4260-10 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4260-10 Details Description
Related parts for CR4260-10
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 25 OHM 25C datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN ADAPT RCPT SOC-DIN SIMPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf