CR Magnetics Inc. CR4260-40
CR4260-40 picture photo
Mfg. Part Number
CR4260-40
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 40A AC
Datasheet Download
CR4260-40.pdf
Availability of CR4260-40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CR4260-40 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4260-40
Internal Part NumberEIS-CR4260-40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4200
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing40A
Number of Channels2
OutputRatiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)-
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4260-40
Related LinksCR42, CR4260-40 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4260-40 Details Description
Related parts for CR4260-40
IC DETECTOR VOLT 3.7V TMR 5SSOP datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 8K 28DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 1/2W 24.9 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 58MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 462V 40KA DISC 40MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 2.0MM datasheet.pdf