Sumida Corporation CR43NP-4R7MC
CR43NP-4R7MC picture photo
Mfg. Part Number
CR43NP-4R7MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 1.15A 108.7 MOHM
Datasheet Download
CR43NP-4R7MC.pdf
Availability of CR43NP-4R7MC
QUANTITY
CR43NP-4R7MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CR43NP-4R7MC
Internal Part NumberEIS-CR43NP-4R7MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCR43
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating1.15A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)108.7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant49.3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.169" W (4.80mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR43NP-4R7MC
Related LinksCR43NP, CR43NP-4R7MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CR43NP-4R7MC Details Description
Related parts for CR43NP-4R7MC
CAP CER 0.012UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 612V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CAP CER 51PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
KK 100 HDR FLAT RTAN 16POS TIN datasheet.pdf
4998-2 INSULATOR PUNCH 499802 datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SHEET ALUM FOIL 38.1MM SQ 5/PK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 19POS THRUHL datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 20A datasheet.pdf