CR Magnetics Inc. CR4410-20
CR4410-20 picture photo
Mfg. Part Number
CR4410-20
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC
Datasheet Download
CR4410-20.pdf
Availability of CR4410-20
QUANTITY
CR4410-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4410-20
Internal Part NumberEIS-CR4410-20
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4400
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing20A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)40mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4410-20
Related LinksCR44, CR4410-20 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4410-20 Details Description
Related parts for CR4410-20
IC LV 10-BIT FET BUS SW 24-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-MSOP datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
BOARD BASESTATN UHF RCVR 915MHZ datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 4.42KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 10DFN datasheet.pdf