CR Magnetics Inc. CR4410S-100
CR4410S-100 picture photo
Mfg. Part Number
CR4410S-100
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 100A AC
Datasheet Download
CR4410S-100.pdf
Availability of CR4410S-100
QUANTITY
CR4410S-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4410S-100
Internal Part NumberEIS-CR4410S-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4400
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing100A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)40mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4410S-100
Related LinksCR441, CR4410S-100 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4410S-100 Details Description
Related parts for CR4410S-100
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC CHARGE/POWER MGMT 20-QFN datasheet.pdf
SENS 75PSI 22MM 1.2-20 UNF-2A 5V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.1A 8DFN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 800MA 130 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
ANT YAGI VHF 158-166MHZ 64" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN CRIMP datasheet.pdf