CR Magnetics Inc. CR4420S-150
CR4420S-150 picture photo
Mfg. Part Number
CR4420S-150
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 150A AC
Datasheet Download
CR4420S-150.pdf
Availability of CR4420S-150
QUANTITY
CR4420S-150 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4420S-150
Internal Part NumberEIS-CR4420S-150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4400
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing150A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)45mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4420S-150
Related LinksCR442, CR4420S-150 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4420S-150 Details Description
Related parts for CR4420S-150
IDC CABLE - MSD34K/MC34F/MCG34K datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ 16SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENS ULTRASNIC 200-2000MM 180KHZ datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 16A 500VAC/VDC 3AB datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf