CR Magnetics Inc. CR4470-100
CR4470-100 picture photo
Mfg. Part Number
CR4470-100
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 100A AC
Datasheet Download
CR4470-100.pdf
Availability of CR4470-100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CR4470-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4470-100
Internal Part NumberEIS-CR4470-100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4400
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing100A
Number of Channels3
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)110mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4470-100
Related LinksCR447, CR4470-100 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4470-100 Details Description
Related parts for CR4470-100
SWITCH DIP FLUSH ACT 12POS SMD datasheet.pdf
FUSE CERM 10A 250VAC 150VDC 5X20 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CA 62.5/125 LDDZP SCDUP SCDUP datasheet.pdf
KEYPAD 16 BTN 4X4 SEALED datasheet.pdf
IC FPGA 295 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 61POS PIN datasheet.pdf
LM 5.08/20/90 3.5SN OR BX datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC datasheet.pdf