CR Magnetics Inc. CR4470-20
CR4470-20 picture photo
Mfg. Part Number
CR4470-20
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC
Datasheet Download
CR4470-20.pdf
Availability of CR4470-20
QUANTITY
CR4470-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4470-20
Internal Part NumberEIS-CR4470-20
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing20A
Number of Channels3
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)110mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4470-20
Related LinksCR44, CR4470-20 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4470-20 Details Description
Related parts for CR4470-20
POWER CORD FAN T-TYPE 96" datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT US8 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 5A MFLAT datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2.27A 60 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 40POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.9MHZ 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.02A 190 MOHM datasheet.pdf