CR Magnetics Inc. CR4470-20
CR4470-20 picture photo
Mfg. Part Number
CR4470-20
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC
Datasheet Download
CR4470-20.pdf
Availability of CR4470-20
QUANTITY
CR4470-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4470-20
Internal Part NumberEIS-CR4470-20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4400
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing20A
Number of Channels3
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)110mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4470-20
Related LinksCR44, CR4470-20 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4470-20 Details Description
Related parts for CR4470-20
TVS DIODE 48VWM 77.4VC AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 150NS 28TSOP datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.26 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.6A SC70 datasheet.pdf