CR Magnetics Inc. CR4470-40
CR4470-40 picture photo
Mfg. Part Number
CR4470-40
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 40A AC
Datasheet Download
CR4470-40.pdf
Availability of CR4470-40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CR4470-40 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4470-40
Internal Part NumberEIS-CR4470-40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4400
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing40A
Number of Channels3
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)110mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4470-40
Related LinksCR44, CR4470-40 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4470-40 Details Description
Related parts for CR4470-40
CONN HEADR BRKWAY .100 12POS STR datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 9POS TIN PCB datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
RES 334 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf