CR Magnetics Inc. CR5210S-100
CR5210S-100 picture photo
Mfg. Part Number
CR5210S-100
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 100A DC
Datasheet Download
CR5210S-100.pdf
Availability of CR5210S-100
QUANTITY
CR5210S-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR5210S-100
Internal Part NumberEIS-CR5210S-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR5200
PackagingBulk
For MeasuringDC
Sensor TypeHall Effect, Closed Loop
Current - Sensing100A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity-
FrequencyDC
Linearity-
Accuracy±1%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)35mA
Operating Temperature0°C ~ 50°C
PolarizationUnidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR5210S-100
Related LinksCR521, CR5210S-100 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR5210S-100 Details Description
Related parts for CR5210S-100
CAP TANT POLY 1500UF 3V 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 2MM 5POS SINGLE datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 31.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 50POS datasheet.pdf
CARD MARKER HI TEMP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 4XDFN datasheet.pdf