CR Magnetics Inc. CR5211-150
CR5211-150 picture photo
Mfg. Part Number
CR5211-150
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 150A DC
Datasheet Download
CR5211-150.pdf
Availability of CR5211-150
QUANTITY
CR5211-150 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR5211-150
Internal Part NumberEIS-CR5211-150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR5200
PackagingBulk
For MeasuringDC
Sensor TypeHall Effect, Closed Loop
Current - Sensing150A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 10 V
Sensitivity-
FrequencyDC
Linearity-
Accuracy±1%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)40mA
Operating Temperature0°C ~ 50°C
PolarizationUnidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR5211-150
Related LinksCR521, CR5211-150 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR5211-150 Details Description
Related parts for CR5211-150
IC TXRX RS232 1MBPS LP 16-SOIC datasheet.pdf
CONN FPC TOP 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 2.8NH 800MA 60 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 117 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
2191 SILVER 100 FT datasheet.pdf
TRANS NPN 450V 4A TO220AB datasheet.pdf