CR Magnetics Inc. CR5220-10
CR5220-10 picture photo
Mfg. Part Number
CR5220-10
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT MAGNETIC 10A DC
Datasheet Download
CR5220-10.pdf
Availability of CR5220-10
QUANTITY
CR5220-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR5220-10
Internal Part NumberEIS-CR5220-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR5200
PackagingBulk
For MeasuringDC
Sensor TypeMagnetic Modulator, Closed Loop
Current - Sensing10A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity-
FrequencyDC
Linearity-
Accuracy±1%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)100mA
Operating Temperature0°C ~ 50°C
PolarizationUnidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR5220-10
Related LinksCR52, CR5220-10 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR5220-10 Details Description
Related parts for CR5220-10
FITTING OUTSIDE CORNER LG OFFWHT datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DL SPI I2C TSOT23-8 datasheet.pdf
RES 126K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 8MM datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT SKT datasheet.pdf