CR Magnetics Inc. CR5220-75
CR5220-75 picture photo
Mfg. Part Number
CR5220-75
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 75A DC
Datasheet Download
CR5220-75.pdf
Availability of CR5220-75
QUANTITY
CR5220-75 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR5220-75
Internal Part NumberEIS-CR5220-75
For MeasuringDC
Sensor TypeHall Effect, Closed Loop
Current - Sensing75A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 4mA ~ 20mA
Linearity-
Accuracy±1%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)100mA
Operating Temperature0°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR5220-75
Related LinksCR52, CR5220-75 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR5220-75 Details Description
Related parts for CR5220-75
TRANS NPN DARL 60V 2A TO220AB datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 68UF 20% 4V 2312 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC TEMPERATURE SENSOR SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG 5-OUT FOR TFT-LCD 38QFN datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf