CR Magnetics Inc. CR5220S-150
CR5220S-150 picture photo
Mfg. Part Number
CR5220S-150
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 150A DC
Datasheet Download
CR5220S-150.pdf
Availability of CR5220S-150
QUANTITY
CR5220S-150 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR5220S-150
Internal Part NumberEIS-CR5220S-150
For MeasuringDC
Sensor TypeHall Effect, Closed Loop
Current - Sensing150A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 4mA ~ 20mA
Linearity-
Accuracy±1%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)50mA
Operating Temperature0°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR5220S-150
Related LinksCR522, CR5220S-150 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR5220S-150 Details Description
Related parts for CR5220S-150
CONN EDGECARD 212POS .050 SOLDER datasheet.pdf
TERMINATOR SCSI INTERNAL HD68F datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 30SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES 643 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
THERM TRANS VINYL 2.00 W datasheet.pdf