Sumida Corporation CR54-150MC
CR54-150MC picture photo
Mfg. Part Number
CR54-150MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 1.3A 140 MOHM SMD
Datasheet Download
CR54-150MC.pdf
Availability of CR54-150MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CR54-150MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CR54-150MC
Internal Part NumberEIS-CR54-150MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCR54
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating1.3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant25.9MHz
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.228" L x 0.209" W (5.80mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.191" (4.85mm)