Sumida Corporation CR54-181KC
CR54-181KC picture photo
Mfg. Part Number
CR54-181KC
Brief Description
FIXED IND 180UH 380MA 1.38 OHM
Datasheet Download
CR54-181KC.pdf
Availability of CR54-181KC
QUANTITY
CR54-181KC Order Process
Ship out your order
Specifications of CR54-181KC
Internal Part NumberEIS-CR54-181KC
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±10%
Current Rating380mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.38 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant6.42MHz
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.228" L x 0.209" W (5.80mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.191" (4.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR54-181KC
Related LinksCR54-, CR54-181KC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CR54-181KC Details Description
Related parts for CR54-181KC
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf