CR Magnetics Inc. CR5410-300
CR5410-300 picture photo
Mfg. Part Number
CR5410-300
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 300A AC/DC
Datasheet Download
CR5410-300.pdf
Availability of CR5410-300
QUANTITY
CR5410-300 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR5410-300
Internal Part NumberEIS-CR5410-300
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR5400
Sensor TypeHall Effect, Closed Loop
Current - Sensing300A
Sensitivity-
FrequencyDC ~ 4kHz
Linearity-
Accuracy±1%
Voltage - Supply24V
Response Time-
Current - Supply (Max)40mA
Operating Temperature0°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR5410-300
Related LinksCR541, CR5410-300 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR5410-300 Details Description
Related parts for CR5410-300
CONN SPRING 40POS DUAL .217 PCB datasheet.pdf
IC REGISTERED TXRX 8BIT 24TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS PNL MNT W/SCKTS datasheet.pdf
CONN R/A BKWAY HDR GOLD 28POS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4-LSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
LPP 5.08/90/10 BK datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf