CR Magnetics Inc. CR5410S-30
CR5410S-30 picture photo
Mfg. Part Number
CR5410S-30
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 30A AC/DC
Datasheet Download
CR5410S-30.pdf
Availability of CR5410S-30
QUANTITY
CR5410S-30 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR5410S-30
Internal Part NumberEIS-CR5410S-30
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR5410S
Sensor TypeHall Effect, Closed Loop
Current - Sensing30A
Sensitivity-
FrequencyDC ~ 4kHz
Linearity-
Accuracy±1%
Voltage - Supply24V
Response Time-
Current - Supply (Max)35mA
Operating Temperature0°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR5410S-30
Related LinksCR541, CR5410S-30 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR5410S-30 Details Description
Related parts for CR5410S-30
IC ASYNC COMM ELEMENT 68-PLCC datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 2.27"L X 1.52"W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 6A 250V datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 120POS 3ROW .100 datasheet.pdf
COLOR C MOUNT CAMERA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 320 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DGTL OSCOPE 500MHZ 18CH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8HSOP datasheet.pdf