Sumida Corporation CR75NP-1R8MC
CR75NP-1R8MC picture photo
Mfg. Part Number
CR75NP-1R8MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 4.5A 19.5 MOHM
Datasheet Download
CR75NP-1R8MC.pdf
Availability of CR75NP-1R8MC
QUANTITY
CR75NP-1R8MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CR75NP-1R8MC
Internal Part NumberEIS-CR75NP-1R8MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCR75
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±20%
Current Rating4.5A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)19.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant36.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR75NP-1R8MC
Related LinksCR75NP, CR75NP-1R8MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CR75NP-1R8MC Details Description
Related parts for CR75NP-1R8MC
IC ADC 12BIT W/REF 28-CDIP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 390 OHM 0606 datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 95.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1512 WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
FAIRLEAD BLOCK datasheet.pdf
RES 499 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf