CR Magnetics Inc. CR8350-2000-F
CR8350-2000-F picture photo
Mfg. Part Number
CR8350-2000-F
Manufacturer
Product Category
Current Sense Transformers
Brief Description
TRANSFORMER CURRENT HI FREQUENCY
Datasheet Download
CR8350-2000-F.pdf
Availability of CR8350-2000-F
QUANTITY
CR8350-2000-F Order Process
Ship out your order
Specifications of CR8350-2000-F
Internal Part NumberEIS-CR8350-2000-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Transformers
FamilyCurrent Sense Transformers
SeriesCR8300
Turns Ratio - Primary:Secondary1 : 2000
Frequency20kHz ~ 200kHz
Inductance-
Current Rating100A
DC Resistance (DCR)73 Ohm
E.T.-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension37.50mm L x 14.00mm W
Height - Seated (Max)39.00mm
Termination StylePC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR8350-2000-F
Related LinksCR8350, CR8350-2000-F Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR8350-2000-F Details Description
Related parts for CR8350-2000-F
IGBT 600V 29A 80W TO220 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.65V 1.5A SPAK-5 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
POT 1K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IN LINE COUPLERS datasheet.pdf
FUSE TRON DUAL ELEMENT datasheet.pdf
3300UF 100V 30X50MM 105C 5000H datasheet.pdf