CR Magnetics Inc. CR8448-2000-F
CR8448-2000-F picture photo
Mfg. Part Number
CR8448-2000-F
Manufacturer
Product Category
Current Sense Transformers
Brief Description
TRANSFORMER CURRENT HI FREQUENCY
Datasheet Download
CR8448-2000-F.pdf
Availability of CR8448-2000-F
QUANTITY
CR8448-2000-F Order Process
Ship out your order
Specifications of CR8448-2000-F
Internal Part NumberEIS-CR8448-2000-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Transformers
FamilyCurrent Sense Transformers
SeriesCR8400
Turns Ratio - Primary:Secondary-
Frequency20kHz ~ 200kHz
Inductance-
Current Rating50A
DC Resistance (DCR)90 Ohm
E.T.-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Size / Dimension23.40mm Dia x 11.20mm W
Height - Seated (Max)-
Termination StyleWire Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR8448-2000-F
Related LinksCR8448, CR8448-2000-F Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR8448-2000-F Details Description
Related parts for CR8448-2000-F
DUCT SOLID NOHO BLK 2X4"(6=6') datasheet.pdf
ID CAB.RS-A CABLE 232/485 PWRSUP datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 22-16AWG RED datasheet.pdf
CONN FIBER FC PLUG SMPLX 126UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 10NS 128PQFP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf