CR Magnetics Inc. CR8459-2000-N
CR8459-2000-N picture photo
Mfg. Part Number
CR8459-2000-N
Manufacturer
Product Category
Current Sense Transformers
Brief Description
TRANSFORMER REVENUE GRADE LD
Datasheet Download
CR8459-2000-N.pdf
Availability of CR8459-2000-N
QUANTITY
CR8459-2000-N Order Process
Ship out your order
Specifications of CR8459-2000-N
Internal Part NumberEIS-CR8459-2000-N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Transformers
FamilyCurrent Sense Transformers
SeriesCR8400
Turns Ratio - Primary:Secondary1 : 2000
Frequency20Hz ~ 1kHz
Inductance-
Current Rating200A
DC Resistance (DCR)74 Ohm
E.T.-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Size / Dimension48.00mm Dia x 17.00mm W
Height - Seated (Max)-
Termination StyleWire Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR8459-2000-N
Related LinksCR8459, CR8459-2000-N Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR8459-2000-N Details Description
Related parts for CR8459-2000-N
AC/DC CONVERTER 5V 2X24V 120W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V NP0 2225 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 3/4W LEADS datasheet.pdf
RES 25.8128K OHM .3W .005% RAD datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 720MHZ 28-PLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf