CR Magnetics Inc. CR9521-50
CR9521-50 picture photo
Mfg. Part Number
CR9521-50
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 50A AC
Datasheet Download
CR9521-50.pdf
Availability of CR9521-50
QUANTITY
CR9521-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR9521-50
Internal Part NumberEIS-CR9521-50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR9500
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing50A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400Hz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - SupplySelf Powered
Response Time100ms (On), 250ms (Off)
Current - Supply (Max)-
Operating Temperature-30°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting Type-
Package / CaseRing, 0.27" Dia, Wire Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR9521-50
Related LinksCR95, CR9521-50 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR9521-50 Details Description
Related parts for CR9521-50
SWITCH PUSHWHEEL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 100MW SSSMINI3 datasheet.pdf
BOARD REF ML610Q435 datasheet.pdf
RES 26K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4POS SLD CUP datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR PIP datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf