CR Magnetics Inc. CR9521-50
CR9521-50 picture photo
Mfg. Part Number
CR9521-50
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 50A AC
Datasheet Download
CR9521-50.pdf
Availability of CR9521-50
QUANTITY
CR9521-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR9521-50
Internal Part NumberEIS-CR9521-50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR9500
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing50A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400Hz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - SupplySelf Powered
Response Time100ms (On), 250ms (Off)
Current - Supply (Max)-
Operating Temperature-30°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting Type-
Package / CaseRing, 0.27" Dia, Wire Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR9521-50
Related LinksCR95, CR9521-50 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR9521-50 Details Description
Related parts for CR9521-50
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 288W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 780FBGA datasheet.pdf
HEAD MOUNT TEMP TRANSDUCER datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RA BAND LOCK ALUM NICKEL datasheet.pdf
CAP 220 UF 20% 16 V datasheet.pdf