Bourns Inc. CRA2512-JZ-R020ELF
CRA2512-JZ-R020ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRA2512-JZ-R020ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 5% 3W 2512
Datasheet Download
CRA2512-JZ-R020ELF.pdf
Availability of CRA2512-JZ-R020ELF
QUANTITY
CRA2512-JZ-R020ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRA2512-JZ-R020ELF
Internal Part NumberEIS-CRA2512-JZ-R020ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor
Current Sense Resistor Overview
RoHS InformationCRA2512 Series Material Declaration
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRA2512
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.254" L x 0.132" W (6.45mm x 3.35mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRA2512-JZ-R020ELF
Related LinksCRA2512-J, CRA2512-JZ-R020ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRA2512-JZ-R020ELF Details Description
Related parts for CRA2512-JZ-R020ELF
IC COMPARATOR QUAD VOLT 14-DIP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TVSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SO datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR KSZ8031RNL datasheet.pdf
RES 0.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
STAND ACCURACY TOTAL ERROR BAND datasheet.pdf
CONN INLET 75A 240V 13FT CABLE datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf