Bourns Inc. CRA2512-JZ-R060ELF
CRA2512-JZ-R060ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRA2512-JZ-R060ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.06 OHM 5% 3W 2512
Datasheet Download
CRA2512-JZ-R060ELF.pdf
Availability of CRA2512-JZ-R060ELF
QUANTITY
CRA2512-JZ-R060ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRA2512-JZ-R060ELF
Internal Part NumberEIS-CRA2512-JZ-R060ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor
Current Sense Resistor Overview
RoHS InformationCRA2512 Series Material Declaration
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRA2512
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.06
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.254" L x 0.132" W (6.45mm x 3.35mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRA2512-JZ-R060ELF
Related LinksCRA2512-J, CRA2512-JZ-R060ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRA2512-JZ-R060ELF Details Description
Related parts for CRA2512-JZ-R060ELF
PCB COPPER CLAD 3 X 4.5" 1 SIDE datasheet.pdf
IC BCD7SEG LCH/DECD/DRVR 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 450MA 796 MOHM datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG DUPLX datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
ALZ RELAY 1 FORM A 24V datasheet.pdf