AVX Corporation CRB2A4E751JT
CRB2A4E751JT picture photo
Mfg. Part Number
CRB2A4E751JT
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 750 OHM 0804
Datasheet Download
CRB2A4E751JT.pdf
Availability of CRB2A4E751JT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CRB2A4E751JT Order Process
Ship out your order
Specifications of CRB2A4E751JT
Internal Part NumberEIS-CRB2A4E751JT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesCRB, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0804, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0804
Size / Dimension0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRB2A4E751JT
Related LinksCRB2A4, CRB2A4E751JT Datasheet, AVX Corporation Distributor
CRB2A4E751JT Details Description
Related parts for CRB2A4E751JT
CONN HEADER 9POS 1.25MM TIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500 OHM 1% 25W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN FFC VERT 15POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP TAPED datasheet.pdf
RES 182 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PANEL SOURCE THREADED 1POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf