AVX Corporation CRB3A4E161JT
CRB3A4E161JT picture photo
Mfg. Part Number
CRB3A4E161JT
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 160 OHM 1206
Datasheet Download
CRB3A4E161JT.pdf
Availability of CRB3A4E161JT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CRB3A4E161JT Order Process
Ship out your order
Specifications of CRB3A4E161JT
Internal Part NumberEIS-CRB3A4E161JT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesCRB, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)160
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRB3A4E161JT
Related LinksCRB3A4, CRB3A4E161JT Datasheet, AVX Corporation Distributor
CRB3A4E161JT Details Description
Related parts for CRB3A4E161JT
IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8SOIJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 5.00MM R/A SLDR datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 17POS datasheet.pdf
ANT CELL/PCS/GPS TRI BAND datasheet.pdf
HARD METRIC BACKPLANE CONN-MISC datasheet.pdf
MALE ELBOW datasheet.pdf
IC OSC VCXO 50MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A CSP datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 X5R 4.7レF 25V datasheet.pdf