Crystek Corporation CRBR-3.3-5.0V-KIT
CRBR-3.3-5.0V-KIT picture photo
Mfg. Part Number
CRBR-3.3-5.0V-KIT
Manufacturer
Product Category
Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
Brief Description
KIT IN-LINE REGULATOR 3.3V/5.0V
Datasheet Download
CRBR-3.3-5.0V-KIT.pdf
Availability of CRBR-3.3-5.0V-KIT
QUANTITY
CRBR-3.3-5.0V-KIT Order Process
Ship out your order
Specifications of CRBR-3.3-5.0V-KIT
Internal Part NumberEIS-CRBR-3.3-5.0V-KIT
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRedbox Series Regulator Kits and Amplifier
Standard Package5
Category Test and Measurement
FamilyEquipment - Power Supplies (Test, Bench)
SeriesRedBox
TypeIn-Line Regulator
Voltage - Supply5.5VDC ~ 6VDC
Voltage - Output3.3VDC, 5VDC
Current - Output250mA, 250mA
Display TypeNo Display
Number of Characters-
Number of Outputs2
Size / Dimension1.250" L x 1.250" W x 0.590" H (31.75mm x 31.75mm x 14.99mm)
FeaturesAdapter Cable, Wall Adapter (6Vdc)
Power (Watts)-
Accuracy - Voltmeter; Ammeter-
Voltage Regulation - Line-
Voltage Regulation - Load-
Current Regulation - Line-
Current Regulation - Load-
Ripple-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRBR-3.3-5.0V-KIT
Related LinksCRBR-3.3, CRBR-3.3-5.0V-KIT Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CRBR-3.3-5.0V-KIT Details Description
Related parts for CRBR-3.3-5.0V-KIT
IC DETECTOR VOLT 1.8V ODRN 4SOP datasheet.pdf
SWITCH FS HINGE LEVER GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT HSING 3C3 MIX datasheet.pdf
IC OVERVOLT/OVERCUR PROT 8-DFN datasheet.pdf
FUSE BLCK ACS CVR 100A 600V 1POL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 6WSON datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 24V 100W 4.2A datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 150W datasheet.pdf