Crystek Corporation CRBV55BE-1350-1400
CRBV55BE-1350-1400 picture photo
Mfg. Part Number
CRBV55BE-1350-1400
Manufacturer
Product Category
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
Brief Description
VCO 1350-1400 MHZ REDBOX
Datasheet Download
CRBV55BE-1350-1400.pdf
Availability of CRBV55BE-1350-1400
QUANTITY
CRBV55BE-1350-1400 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRBV55BE-1350-1400
Internal Part NumberEIS-CRBV55BE-1350-1400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Controlled Oscillators (VCO) Selection Techniques Overview
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyVCOs (Voltage Controlled Oscillators)
SeriesCRBV55, RedBox
PackagingTray
Frequency Range1350 ~ 1400MHz
Frequency - Center1375MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 4.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max35mA
Kvco (MHz/V)1.5
Power (dBm)7 ±5
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-105
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Adapter, SMA F (3)
Size / Dimension1.250" L x 0.590" W (31.75mm x 14.99mm)
Height1.250" (31.75mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRBV55BE-1350-1400
Related LinksCRBV55BE-, CRBV55BE-1350-1400 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CRBV55BE-1350-1400 Details Description
Related parts for CRBV55BE-1350-1400
CONN RING TONGUE PIDG datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=300FT datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED SHUEN NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 0.50MM 35POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
STRGLT 238.75'12-3 68-323 20'LD datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 1" H2O 4SIP datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf