Crystek Corporation CRBV55BE-1480-1600
CRBV55BE-1480-1600 picture photo
Mfg. Part Number
CRBV55BE-1480-1600
Manufacturer
Product Category
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
Brief Description
VCO 1480-1600 MHZ REDBOX
Datasheet Download
CRBV55BE-1480-1600.pdf
Availability of CRBV55BE-1480-1600
QUANTITY
CRBV55BE-1480-1600 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRBV55BE-1480-1600
Internal Part NumberEIS-CRBV55BE-1480-1600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Controlled Oscillators (VCO) Selection Techniques Overview
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyVCOs (Voltage Controlled Oscillators)
SeriesCRBV55, RedBox
PackagingTray
Frequency Range1480 ~ 1600MHz
Frequency - Center1540MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 4.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max30mA
Kvco (MHz/V)2.5
Power (dBm)6.5 ±1.5
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-100
Operating Temperature-30°C ~ 75°C
Package / CaseModule Adapter, SMA F (3)
Size / Dimension1.250" L x 0.590" W (31.75mm x 14.99mm)
Height1.250" (31.75mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRBV55BE-1480-1600
Related LinksCRBV55BE-, CRBV55BE-1480-1600 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CRBV55BE-1480-1600 Details Description
Related parts for CRBV55BE-1480-1600
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 150W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf