Crystek Corporation CRBV55BE-2050-2474
CRBV55BE-2050-2474 picture photo
Mfg. Part Number
CRBV55BE-2050-2474
Manufacturer
Product Category
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
Brief Description
VCO 2050-2474 MHZ REDBOX
Datasheet Download
CRBV55BE-2050-2474.pdf
Availability of CRBV55BE-2050-2474
QUANTITY
CRBV55BE-2050-2474 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRBV55BE-2050-2474
Internal Part NumberEIS-CRBV55BE-2050-2474
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Controlled Oscillators (VCO) Selection Techniques Overview
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyVCOs (Voltage Controlled Oscillators)
SeriesCRBV55, RedBox
PackagingTray
Frequency Range2050 ~ 2474MHz
Frequency - Center2262MHz
Tuning Voltage (VDC)0 ~ 16 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max35mA
Kvco (MHz/V)0.5
Power (dBm)0 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-103
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Package / CaseModule Adapter, SMA F (3)
Size / Dimension1.250" L x 0.590" W (31.75mm x 14.99mm)
Height1.250" (31.75mm)
Voltage - Supply8V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRBV55BE-2050-2474
Related LinksCRBV55BE-, CRBV55BE-2050-2474 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CRBV55BE-2050-2474 Details Description
Related parts for CRBV55BE-2050-2474
IC VOLT DETECT 3.2V N-CH OD SMD datasheet.pdf
SIDACTOR BI 65V 250A TO-92 datasheet.pdf
IC Z8 16MHZ C21/C61/C63 40-DIP datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO220AA datasheet.pdf
ADAPTER 28-DIP TO BH-10 datasheet.pdf
IC TXRX SONET/SDH 16BIT 196STBGA datasheet.pdf
30M POWER CABLE CAGD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf