Crystek Corporation CRBV55BE-2475-2900
CRBV55BE-2475-2900 picture photo
Mfg. Part Number
CRBV55BE-2475-2900
Brief Description
VCO 2475-2900 MHZ REDBOX
Datasheet Download
CRBV55BE-2475-2900.pdf
Availability of CRBV55BE-2475-2900
QUANTITY
CRBV55BE-2475-2900 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRBV55BE-2475-2900
Internal Part NumberEIS-CRBV55BE-2475-2900
PackagingTray
Frequency Range2475 ~ 2900MHz
Frequency - Center2687.5MHz
Tuning Voltage (VDC)0 ~ 16 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max28mA
Kvco (MHz/V)0.5
Power (dBm)2.5 ±2.5
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-100
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Package / CaseModule Adapter, SMA F (3)
Size / Dimension1.250" L x 0.590" W (31.75mm x 14.99mm)
Height1.250" (31.75mm)
Voltage - Supply8V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRBV55BE-2475-2900
Related LinksCRBV55BE-, CRBV55BE-2475-2900 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CRBV55BE-2475-2900 Details Description
Related parts for CRBV55BE-2475-2900
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMA datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE 8DIP datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E 7' BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 59 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
25+25 WAY M VERT 4.5 TAIL WOJS datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf