Crystek Corporation CRBV55CL-0138-0174
CRBV55CL-0138-0174 picture photo
Mfg. Part Number
CRBV55CL-0138-0174
Brief Description
VCO 138-174 MHZ REDBOX
Datasheet Download
CRBV55CL-0138-0174.pdf
Availability of CRBV55CL-0138-0174
QUANTITY
CRBV55CL-0138-0174 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRBV55CL-0138-0174
Internal Part NumberEIS-CRBV55CL-0138-0174
PackagingTray
Frequency Range138 ~ 174MHz
Frequency - Center156MHz
Tuning Voltage (VDC)1.5 ~ 3.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max25mA
Kvco (MHz/V)1.5
Power (dBm)0 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-115
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Adapter, SMA F (3)
Size / Dimension1.250" L x 0.590" W (31.75mm x 14.99mm)
Height1.250" (31.75mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRBV55CL-0138-0174
Related LinksCRBV55CL-, CRBV55CL-0138-0174 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CRBV55CL-0138-0174 Details Description
Related parts for CRBV55CL-0138-0174
CONN SOCKET 22-26AWG 30AU CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 150MW SOT523 datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf